Velbloudí trh v Daraw je plný napětí

Každou sobotu se v malém městě Daraw na jihu Egypta pořádá velbloudí trh. Velbloudi putují ze Súdánu do Egypta v karavaně 40 dní kolem egyptské přehrady Naser. Po-té jsou naloženy na nákláďák a dovezeny do Daraw. Tam setrvají 2 dny v karanténě. Následně je jejich súdánští majitele draží.


Velbloudi jsou pořizování na práci nebo na maso. Většina z nich putuje do dalšího velbloudího trhu, který je v městě Birkaš severně od Kahiry. Tam jsou dále rozprodány do dalších trhu po Egyptě či okolních zemí.


Cena velblouda zavýsí na jeho věku a na vyjednávacích schopnostech. Jednoročního velblouda lze pořídit za častku pohybující se kolem 8000 EGP (22 000 kč). Dvou až tříletý může stát mezi 10 000 – 15 000 EGP (27 000 – 40 000 kč). Na trhu jsou kromě velbloudů k dostání osli za cenu 500 EGP (1500) či ovce za 1000 – 1500 EGP (2700 – 4000 kč).


Na trhu má každý majitel své stádo velbloudu označené rozlišnými způsoby. Jsou použity fixy a propisky různých barev, spreje či různé čísla a znaky vypálené do velbloudovy srsti žhavým kovem.


Zájemci stojí u specifického stáda s dřevěnou holí v ruce a naslouchají informacím prodejce. Velbloudi mají zavázanou jednu nohu a tak je jejich pohyblivost značně omezena. V určitý moment dojde na praktické testování, kdy zajemci začnou zkoušet sílu velbloudů tím, že do nich buší holí. Velbloudí jsou z toho celí vylekaní a snaží se uprchnout na všechny možné strany.


Velbloudů je tam mnoho a stáda jsou blízko sebe, takže se velmi často stane, že se velbloudi mezi odlišnými stády promíchají a majitelé je pak musí pracně třídit.


Smlouvání o cenu je občas velmi dramatické a člověk má pocit, že si prodejci a nakupující dají každou chvíli přes hubu. Občas se na jednoho nákupčího spiklí všichni ostatní včetně prodejce a vyvíjí na jedince nesmírný tlak. Občas dojde i na lehké násilí s tím, že jeden začne nakupujícího přátelský škrtit. Byť vše vypadá jako velké drama a člověk už jen čeká, kdy si ti chlapy s ručníkama na hlavě začnou mlátit, tak je třeba takový styl obchodování brát s humorem a nadhledem.


Jakmile má člověk obchodování plné zuby, tak není nic jednoduššího než se schovat do stínu čajovny, kde si člověk může dopřát čaj, kávu, fouknout si do vodní dýmky či si dát do nosu čerstvě udušené fazole s pitta chlebem.


Trh se pořádá rovněž v neděli, ale už v menším měřítku, kdy se sjedou majitelé velbloudů z širokého okolí a prodávají své 4 nohé miláčky speciálně na maso.