Tangi tangi Nůbíjské království

Nůbíjské království kdysy sahalo od Egypta, přes Súdán, Eritrii a včetně Etiopie. Súdanští Nubíjci jsou velmi přátelští, usměvavý a pohostiní. Jejich jazyk se pomalu vytrácí. Mluví jím pouze starší generace, zatímco mladší už mluví jenom súdánskou arabštinou a nubíjština je jim cizí. Arabsky mluví velmi rychle s nůbijským přízvukem, kterému jde těžce rozumět ale dá se na něj po čase zvyknout.


Občas jde na ulici vidět dva muže, kteří se drží za ruce s prsty do sebe zapadalými jako ozubené kolo. Vše je čistě přátelského rázu, protože v islámu jakékoliv naznaky homosexuality jsou striktně odmítány. Při pozdravu se prve plácnou zároveň pravou rukou na rameno a až potom potřepou ploutví.


Na recepci hotelu jsem se seznámil s Ramim. Všiml jsem, že si ve volných chvílích hraje se zrcadlovkou a dal se s ním do řeči. Domluvili jsme se, že si spolu pujdeme zafotit. Další den odpoledne měl čas. Byl pátek – den muslimského volna. Jeho kamarádi nás vyzvedli a jeli jsem někam k Nilu za město.


Dojeli jsme na krásné místo, kde byli pouze pastevci ovcí a rybáři. Zvlažili jsme naše spocené těla v Nilu, zobli jsme úžasné súdanské datle a lokli si nápoje z granátového jablka. Potom jsme šli omrknou kousek poušte na kopci.


Zapadlo slunce a já jsem si s Ramim povídal jen tak o životě. Je mu 24 let a chtěl by procestovat celý svět jako já. V Chratumu žil 8 let, kde chodil na střední a vystudoval stavařinu. Teďka pracuje 18 hodin denně na recepci v hotelu svého dědečka. Vydělá si 100 doláču měsíčně. Kdyby to nebyl rodinný podnik, tak by už dávno odešel. Jeho snem teď je pokračovat ve studiu ve Velké Británii. Je hodně chytrý a ambiciozní a i když není jednoduché se ze Súdánu dostat tak věřím, že to daleko dotáhne.


Jeho dobrý kamarád se nedávno oženil a zrovna vrátil ze svatební cesty z Etiopie. Proto mu je kamarádi přichystali malou párty na přivítanou. Byl jsem tam pozván z čehož jsem měl obrovskou radost. Nubíjci byli před masivní islamizací křesťané a proto si drží svou tradici a žený vše slaví s muži dohromady.


Núbíjské ženy mají pestrobarevné oblečení. Muži nosí arabské pláště různých barev. Holky mají z vlasů upletené francouzské copánky. Tanec byl velmi jednoduchý. Ženy a muži stali v několika řadách a tvořili kruh. Na hudbu se pomalu přešlapovalo ze strany na stranu. Jedna písnička měla zhruba 20 minut. Ženich měl černou henou obarvené dlaně a chodidla. Nevěsta měla na rukou nakreslené krásné ornamenty.


Na tancovačku se sešlo mnoho lidí ze celé vesnice. Celá oslava travala něco málo přes dvě hodiny. Po skončení se musel Rami vrátit do práce. Přatele ho však nechtěli za žádnou cenu pustit s tím, že ho a mě musí pohostit. Rami chvíli vzdoroval a pak to vzal a šli jsme se nadlábnout. Zpátky nás ve svém tuk-tuk zavezl přímo ženich. Byl velmi vtipný a naučil mě nubíjské slovo tangi tangi, což znamená jedem jedem.