V Súdánu nelze vybrat peníze z mezinárodních karet

Manažera ubytovny jsem požádal, jestli bych mohl zůstat pár dní zadarmo, protože nemám peníze. Byl velmi překvapen, že jsem bez peněz. Řekl jsem mu, že peníze mám, ale na účtě vedeném v ČR a v Súdánu nejdou vybrat. Vůbec tomu nechtěl uvěřit. Snažil jsem se ho přesvědčit, ale on si nedal říct.


Den jsme začali obědem v místním butiku. Měli jsme jehněčí vývar s rýží, brambory v rajčatové omáčce, zeleninovou omáčku s palačinkou a jako dezert kaši se sušenkami a chalvou. Oběd byl vydatný a já mě pocit, že mám dvojčata. Vyrazili jsme do banky, ale ještě předtím jsme se zastavili ve vedlejším podniku na čerstvý chlazený džus z manga, kterým jsme celý oběd spláchli. Ten v parném dni bodl jako včela a já už totálně praskal ve švech.


Vešli jsem do islámské súdánské banky. Nasr všechno panu bankéři u přepážky vysvětlil. Ten mě pak požádal, ať tasím svou kreditku. Hmm, mastercard, tak to budeš muset do speciální společnosti v Chartúmu. Nevím, jestli to je něco na způsob převodu peněz jako Western Union, ale moc se mi tomu nechtělo věřit a asi si účtují velkou provizi z vybrané částky.


Nechali jsme to s Nasrem plavat s tím, že si už nějak poradím a naskočili do tuk-tuku a vyjeli k Nilu. Seděli jsme na terase s výhledem na široký Nil a seznamovali jsme se. On zavolal své těhotné manželce, která je učitelka angličtiny, ať s ní promluvím. Nerad telefonuji a ještě navíc s lidmi, které vůbec neznám a sotva jim rozumím, takže to byl téměř nadlidský úkol a pěkný trapas.


V tyto dny bylo přes den nesnesitelné vedro, což jsem vyřešil tak, že jsem si namáčel palestinský šátek, tričko a občas i kalhoty do vody a chodil v mokrém. Vše v suchém podnebí neskutečně rychle usychalo. Zbytek dne jsem seděl s Nasrem na recepci ubytovny a ve volných chvílích se mu věnoval. Občas si potřeboval odskočit a tak jsem vybíral peníze, protože ubytovna slouží i jako veřejný záchod a sprcha. Lidé si sem dokonce chodí i přeprat oblečení.


Nasr si odskočil domů se osprchovat , vyfiknul se galábijí a pak šel pomodlit do mešity. Na večer mě pozval na večeři. Měli jsme jako vždy fazole, tentokráte obohacené kromě vajíčka sýrem a smaženou játrou. Jako zákusek koupil balaklávu a to jsme zapili horkým mlékem se zázvorem. Súdánci v létě ve vedrech pijí převařené mléko, které vtipně plní do skleněných lahví od coca-coly a chladí v ledničce. V zimních měsících pijí mléko naopak horké.


Den jsme uzavřeli netradiční zábavou. Kluci chtěli kouknout na mé pornografické snímky. Seděl jsem s Narsrem a Mohamedem na recepci ubytovny, byla noc, téměř všichni už spali a my tam koukali na péčko. Pustil jsme první snímek a Mohamed udiveně koukal a říkal, že ta ženská je celá bílá a jestli nemám nějaké černošky. Bohužel. Předehra ho taky moc nebavila a řekl mi, ať to posunu přímo na akci. Přišlo další udivení nad tím, že chlápek má prostě malého pinďoura. Řekl jsem mu, že Evropani jsou na tom ještě dobře v porovnání s Asiaty a pak jsme šli spát.