Káhirské setkání

Včera byl islámský Nový rok a tak byla policie zavřená. Po dlouhé době jsem si dal egyptské národní jídlo košary a našel hostel na přespání. Tam jsem se potkal s Mirandou. Zbytek dne jsem ztrávili klábosením o všem možném. Pochází ze Spojených států. Rodiče jsou křesťané, ale ona začala od 18 let hledat svou vlastní cestu. Začala cestovat a poznávat budhismus, hinduismus a pak islám. Po 4 letech bádání a studia ucítila v srdci, že islám je ta pravá cesta pro její život a tak se stala muslimkou.

Moc se mě dotkl její příběh, protože nepřijila slepě víru po svých rodičích, ale na základě vlastního poznání udělala vědomé rozhodnutí. Není zahalená. Proč? Protože o tom není islám, to je tradice každé země a konkrétní rodiny. Korán říka, že by žena měla mít zahalená ramena a kolena. Dneska jdu znovu zkusit štěstí na policii. Držte mi palce!


Po psycho dopoledni stráveném na policejní stanici mi úspěšně prodloužili vízum. Hurááá! Prodloužit vízum v Egyptě je „snadné“, stačí říct, že jsem turista. Problém je, že jejich vyřízení může trvat 2 týdny, ale i 2 měsíce. Já už jsem v suchu. Je to úžasný pocit svobody, že můžu opustit Egypt kdykoliv se mi zachce.


Nedaleko od Káhiry ve Městě 6. října jsem navštívil Aliho a Karima, které jsem potkal ve Svaté Kateřině. Ali je profesionální fotograf a Karim létá s profi dronem, který používá pro natáčení filmů, takže se učím od těch nejlepších. Ali je hodně vzdělaný, takže jsme si povídali o historii nejen Egypta, ale celého Blízkého východu a vývoji křestanství a islámu až do 4 do rána. Mám teď hlavu jak před zkouškou na výšce.


Ali je profi fotograf a grafik, což ho dělá kreativcem a umělcem. Díky němu jsem si uvědomil, že všichni kreativní lidé, ať už vyjadřují svou duši písmem, obrazem či zpěvem, protřebují pro svůj život obrovskou svobodu. Jak Ali sám řekl, dobil jsem si u něj baterky. Vypral mi oblečení, dal mi tričko, které mi půjčil na spaní, protože mé staré bylo úplně roztrhané, vytiskl mi kartičku s cestovním pojištěním, nafurtoval mě super jídlem a hlavně mě obrovsky podpořil na mé cestě. Při rozloučení jsem ho vděčnosti celého objal.