Izrael je západní země v obležení Arabů

Izrael je mladá vyspělá kosmopolitní země. Byla založena v roce 1948. V Izraeli jsou dva úřední jazyky – hebrejština a arabština. Většina obyvatelstva mluví plynulou angličtinou a také dvoumilionová komunita ruských Židů dodává ruskému jazyku na váze, jak ve společenském, tak v obchodním životě. V Izraeli například existuje v ruštině televizní nebo rozhlasový kanál. V Izraeli žije mnoho národností. Izrael se administrativně dělí na stát Izrael a dále na okupovanou Palestinu a Golanské výšiny, které de jure patří Sýrii. Na území státu Izrael žijí izraelští Židé, izraelští Arabové, izraelští Drúzové, izraelští Beduíní a další etnika.


Palestinský muž při podzimním sběru oliv na Olivové hoře v Jeruzalémě. Než v roce 1948 přišla k moci v Československu komunistická strana, těšily se Československo a Izrael blízké spolupráci. Československo například darovalo Izraeli po druhé světové válce 3 stíhačky Messerschmitt, jež tehdy tvořily veškerou izraelskou vzdušnou flotilu, kterou Izrael použil při první izraelsko-arabské válce v roce 1948. Když se Československo stalo součástí východního bloku, Moskva spolupráci s Izraelem překazila, podobně se zachovaly Spojené státy.


Masarykova ulice v Tel-Avivu. Do Izraele se v rámci aliji (imigrace, vzestup) navracejí Židé žijící po celém světě, aby tak podpořili myšlenku židovství. Někteří Židé přijedou do Izraele splnit pouze základní vojenskou službu a pak se navrací do své domoviny. Největší židovské komunity hned po ruské přišly například ze Španělska, Etiopie, Argentiny, Maroka a dalších islámských zemí, jako jsou Irák, Libanon, Sýrie nebo Írán.


Mladí Izraelci v 18 letech narukují na vojnu. Do povinné vojenské služby se aktivně zapojují kromě Židů také beduíni nebo Drúzové. Nikoliv však izraelští Arabové. Vojenská služba je povinná jak pro kluky, tak pro holky a to v délce 3 let. Po odsloužení si většina potřebuje vyčistit hlavu a proto vyráží na cesty kolem světa v délce od jednoho měsíce až do jednoho roku. Když se vrátí z ciziny, jsou otrkaní jak z vojny, tak ze světa. Teprve tehdy buď pokračují studiem na univerzitách nebo si hledají práci a začínají běžný život.

Izraelští vojáci při sobě nosí samopal neustále. Celý Izrael je obehnaný plotem z ostnatého drátu se stovkami kamer, které sledují desítky izraelských vojáků. Izrael je oficiálně stále ve válečném stavu. Mírové dohody podepsal pouze s egyptským a jordánským sousedem. Reálné nebezpečí neustále hrozí z politicky nestabilního Libanonu a Sýrie. Na severu země jsou v nákupních střediscích či soukromých domech velmi často podzemní bunkry.

Vystražná cedule upozorňující na izrealsko-libanonskou hranicí. Vojáci, kteří jsou při rukování vybráni do role bojovníků, musí neustále nosit samopal, ať už jsou v civilu či v uniformě. Se zbraní musí rovněž spát. Mohou ji odložit pouze tehdy, když ji mohou zamknout do trezoru. Pokud tak neučiní, hrozí jim vězení. Se zbraní tak musí třeba i na takovou společenskou událost, jako je svatba nebo pohřeb.

Výstraha na minové pole v Golanských výšinách. Vojáci od neděle do pátku (pracovní týden) denně cvičí. Největší počet vojenských základen a pohyb vojska jsem zaznamenal v oblastech těsně sousedících se Sýrií a Libanonem. Denně zde létají vrtulníky nebo stíhačky, vybuchuje slepé střelivo apod. Izrael má na severu země radar, kterým je schopen monitorovat veškerý pohyb na celém libanonském a syrském území. Do Íránu vysílá špionážní drony velikosti auta, které jsou schopny doletět tam a zpět bez mezipřistání. Ty jsou ovládané na dálku a jejich pomocí izraelská tajná služba mapuje íránské vojenské aktivity.

Stanoviště OSN dohlížející na mír v Golanských výšinách. Izraelská kuchyně hrdě adoptovala jak původní arabskou kuchyni, tak jídla, která si Židé, žijící po celém světě, s sebou do Izraele přivezli. Nejoblíbenější jídlo je hummus (kaše z cizrny), falafel (osmažený karbanátek z kořeněné cizrnové kaše) či tahina (sezamová pasta). Izrael má velmi vyspělou agrikulturu, dostatek vody, důmyslný zavlažovací systém a podnebí, které umožnuje vypěstovat téměř veškerou zeleninu a ovoce. Produkce je ve špičkové kvalitě a nadúroda se vyváží do zahraničí. Mezi typický vývozní artikl patří rozměrem velké datle, nazývané medžul.


Dozrávající datle medžul. V Izraeli žijí jak ortodoxní věřící Židé, kteří dodržují všechny židovské zákony a kterých je mnoho například v Jeruzalémě, tak i naprosto sekulární Židé, kteří se zabývají pouze a výhradně světskými činnostmi – těch je mnoho například v Tel Avivu.


Výhled na Tel Aviv z města Jafo. Neustálým trnem v oku pro palestinskou a mezinárodní společnost je izraelskou vládou podporované zakládání a rozšiřování židovských osad na palestinských autonomních územích. Stěhuji se tam nejčastěji věřící Židé – podle znění Starého zákona věří, že tato půda patří Židům. Důvodem je také levnější půda na tomto území. Dalším obrovským sporem je léčivá voda, vyvěrající z fontány na Chrámové hoře.


Svíčka v 600 let staré synagoze v městě Cfat. Věřící Židé dodržují různá pravidla. Například nesmějí jíst dohromady mléčné a masové produkty či si musí umýt ruce před konzumací chleba. Zvířata musí být zabity podle speciálních pravidel, nazývajících se košer, podobně jako je halal u muslimů. Alkohol však oproti muslimským protějškům konzumují. Například víno používají při rituálním zahájení židovského svátku šabat, který začíná v pátek po západu slunce a končí v sobotu po západu slunce. Během něho jim není povoleno pracovat, řídit auto, vařit, utírat se po sprchování, používat elektronická zařízení či psát. Mohou pouze číst nebo jíst. Proto se šabat nese ve velmi společenském duchu, kdy se mnoho lidí sejde, večeří spolu, zpívá a baví se. To probíhá rovněž celou sobotu. Šabat je tak dobrou příležitostí pro konzumaci alkoholu, zejména pro židovskou tradici tak důležitého vína.


U Zdi nářků v Jeruzalémě. V Izraeli je velice snadné stopovat a je to naprosto běžná součást tamní kultury. Stopují i samotné holky a samotného muže vezme klidně i stará paní. Vše je dáno tím, že Izraelci procházejí tvrdým tříletým výcvikem, po kterém mají pro strach uděláno. Stopovovat v Izraeli včetně palestinských území rozhodně všem doporučuji.


Izraelská mládež na autostopu.