Velbloudí trh v Daraw je plný napětí

Každou sobotu se v malém městě Daraw na jihu Egypta pořádá velbloudí trh. Velbloudi putují ze Síudánu do Egypta v karavaně 40 dní kolem egyptské přehrady Naser. Po-té jsou naloženy na nakláďák a dovezeny do Daraw. Tam setrvají 2 dny v karanténě. Následně je jejich súdánští majitele draží.

dsc_0502-copy

Velbloudi jsou pořizování na práci nebo na maso. Většina z nich putuje do dalšího velbloudího trhu, který je v městě Birkaš severně od Kahiry. Tam jsou dále rozprodány do dalších trhu po Egypťe či okolních zemí.

dsc_0517-copy

Cena velblouda zavísí na jeho věku a na vyjednávacích schopnostech. Jednoročního velblouda lze pořídit za častku pohybující se kolem 8000 EGP (22 000 kč). Dvou až třiletý může stát mezi 10 000 – 15 000 EGP (27 000 – 40 000 kč). Na trhu jsou kromě velbloudů k dostání osli za cenu 500 EGP (1500) či ovce za 1000 – 1500 EGP (2700 – 4000 kč).

dsc_0516-copy

Na trhu má každý majitel své stádo velbloudu označené rozlišnými způsoby. Jsou použity fixy a propiský různých barev, spreje či různé čísla a znaky vypalené do velbloudovy srsti žhavým kovem.

dsc_0563-copy

Zájemci stojí u specifického stáda s dřevěnou holí v ruce a naslouchájí informacím prodejce. Velbloudi mají zavázanou jednu nohu a tak je jejich pohyblivost začně omezena. V určitý moment dojde na praktické testování, kdy zajemci začnou zkoušet sílu velbloudů tím, že do nich buší holí. Velbloudí jsou z toho celí vylekaní a snaží se uprchnout na všechny možné strany.

dsc_0531-copy

Velbloudů je tam mnoho a stáda jsou blízko sebe, takže se velmi často stane, že se velbloudi mezi odlišnými stády promíchají a majitelé je pak musí pracně třídit.

dsc_0550-copy

Smlouvání o cenu je občas velmi dramatické a člověk má pocit, že si prodejci a nakupující dají každou chvíli přes hubu. Občas se na jednoho nákupčího spiklí všichni ostatní včetně prodejce a vyvíjí na jednice nesmírný tlak. Občas dojde i na lehké nasilí s tím, že jeden začne nakupujcího přatelský škrtit. Byť vše vypadá jako velké drama a člověk už jen čeká, kdy si ti chlapy s ručníkama na hlavě začnou mlátit, tak je třeba takový styl obchodování brát s humorem a nadhledem.

dsc_0539-copy

Jamile má člověk obchodování plné zuby, tak není nic jednodušího než se schovat do stínu čajovny, kde si člověk může dopřát čaj, kávu, foknout si do vodní dýmky či si dát do nosu čerstvě udušené fazole s pitta chlebem.

dsc_0505-copy

Trh se pořádá rovněž v něděli ale už v menším měřítku, kdy se sjedou majitelé velbloudů z širokého okolí a prodavají své 4 nohé miláčky speciálně na maso.